Адреса:Ірпінь,

вул.Пролетарська 40

Е-mail:sport_irpin@ukr.net
ВІДДІЛЕННЯ ФУТБОЛУ

 

ІСТОРІЯ ФУТБОЛУ В УКРАЇНІ

1863 - заснування у Львові осередків гімнастичного товариства "Сокіл", яке першим почало культивувати футбол.

1878 - створення в Одесі службовцями англійських підприємств Одеського британського атлетичного клубу (ОБАК), який почав першим проводити ігри в англійський футбол між членами ОБАК та командами англійських, грецьких та інших суден. Ігри відбувалися на полі ОБАК.

1884 - повідомлення Е.Покровського про футбольні ігри в Англії у книжці "Физическое воспитание детей у разных народов преимущественно России" (М., с. 324), яка поширювалася на етнічних землях України. Це перша інформація про футбол у науковій літературі Росії. 1890 - вивчення у Великобританії викладачем учительської гімназії Львова Едмундом Ценарем змісту і правил британського фунболу; привезення з Великобританії до Львова викладачами учительської гімназії Едмундом Ценарем і професором Генріхом Йорданом перших футбольних м'ячів.
1890 - 1891 - підготовка Е.Ценарем монографії "Гімнастичні ігри шкільної молоді", у якій автор розробив програму розвитку футболу в гімназіях Львова. 1891 - видання Е.Ценарем польською мовою монографії "Гімнастичні ігри шкільної молоді" (Львів), у якій уперше опубілковано зміст, правила й програму розвитку футболу в гімназіях Львова;перше опублікування російською мовою правил гри в футбол у книжці Е.Дементьєва "Английские игры на открытом воздухе" (М.), яка поширювалася в Україні.
1892, 5 червня - демонстрація у Львові елементів гри в футбол у перерві між показовими гімнастичними вправами, які входили до програми першої Галицької загальнокрайової виставки досягнень.
1894, травень - завершеннябудівництвауЛьвові ( натериторіїтеперішньогоСтрийськогопарку ) стадіонубританськогостилюзфутбольнимполемрозміром 100х120 мітрибунамина 7000 місць.
1894, 17 липня - перша письмова згадка у часописі "Газета львівська" (виходив польською мовою) про футбольний матч у Львові між сокільськими командами Львова і Кракова, який відбувся 14 липня 1894 р. на міському стадіоні.
1894, серпень - опублікування в спортивному виданні "Гімнастичний путівник" кореспондентом Ксав'єром Фішером детального звіту про другий зліт гімнастичного товариства "Сокіл", у якому детально описано хід футбольного матчу між сокільськими командами Львова і Кракова, що відбувся у суботу 14 липня 1894 р. о 17 годині на львівському стадіоні. У статті повідомлялося, що футболісти Львова грали у сірих гімнастичних штанях, білих футболках і гімнастичному взутті, а футболісти Кракова - у синіх штанях, білих футболках і гімнастичному взутті. М'яч на 6-й хвилині забив у північні ворота учень учительської гімназії Володимир Хомицький.
1894 - запрошення 18-річного Сергія Уточкіна ( 1876 - 1916 ) у футбольну команду Одеського британського атлетичного клубу (ОБАК). Пізніше в цю команду був запрошений одесит Петровський. 1895-1898 - будівництво у Львові стадіону з футбольним полем, біговими доріжками та трибунами для глядачів (нині цей стадіон на вул. Личаківській належить Львівському інституту фізичної культури ). 1896 - відвідання офіційним представником Росії, членом міжнародного олімпійського комітету, українцем О.Д.Бутовським ( 1838 - 1917 ) на І Олімпійських іграх в Афінах показового футбольного матчу між збірними командами Данії і Греції. Виграли матч з рахунком 9 : 0 датчани.
1897 - повідомлення київським журналістом "Спорт" про те, що василеострівський гурток, бажаючи провести першість Росії з футболу, запрошує на матчі інші гуртки. Виклик прийняв лише Санкт-Петербурзький гурток любителів спорту, матч відбувся в неділю 12 жовтня 1897 р. на плацу кадетського корпусу на Василівському острові. Перемогли з рахунком 6 : 0 футболісти василеострівського гуртка.
1897, липень - опублікування Г.С.Дюперроном у журналі "Самоцветы", який поширювався в Україні, коротких правил гри у футбол. 1898, 20 червня - повідомлення київським журналом "Спорт" про футбольний матч між Санкт-Петербурзьким гуртком любителів спорту і англійським гуртком "Вікторія" (створений у Санкт-Петербурзі в 1894 р.). Гурток "Вікторія" виграв з рахунком 2 : 0. 1898 - 1900 - вивчення змісту і правил гри в футбол Іваном Миколайовичем Боберським ( 1873 - 1947 ) під час навчання в університетах Відня і Граца (Австрія). 1900 - відвідання офіційним представником Росії, членом Міжнародного олімпійського комітету, українцем О.Д.Бутовським на ІІ Олімпійвських іграх у Парижі фінального матчу між збірними командами Франції і "Ептон Парк" (Великобританія), у якому виграли з рахунком 4 : 0 англійці; 1900, травень - ознайомлення львівських футболістів з досвідом роботи чеського футбольного фахівця Вейтруби, запрошеного до Львова для читання лекцій.
1900, 15 липня - проведення на майданчику Львівського клубу циклістів атлетично-спортивних заходів з 9 дисциплін, серед яких була гра в футбол. Організатором змагань був головний редактор "Спортивної газети" пан Хемерлінг. 1900, 1 жовтня - проведення в Києві першого футбольного матчу між учнями Олександрівської і 4-ї гімназій. 1900, 15 листопада - проведення у Львові двадцятихвилинного футбольного матчу серед учнів четвертої гімназії. Гра закінчилася з рахунком 1 : 1. 1900, 26 листопада - проведення у Львові другого футбольного матчу серед учнів четвертої гімназії. У грі зафіксована нічия - 0 : 0. 1901 - створення в Києві першої футбольної команди "Південь", яка складалася в основному із чехів, котрі працювали на заводі Гартмана. 1903, вересень - створення у першій Академічній гімназії у Львові першої дружини з копаного м'яча ( футболу ), на базі якої був створений Український Спортивний Кружок (УСК). 1903 - створення у Києві футбольної команди "Політехніки", до якої входили студенти Політехнічного інституту. Її організаторами були професори Б.М.Делоне, П.К.Плотников і викладач М.О.Панаєв.
1911 - 6 київських клубіворганізували першуміську лігу: «Любителіспорту», Спортивно-ГімнастичнийКружокприКиївськомуПолітехнічномуінституті, Кружок «Славія», Кружок «Спорт», ПольськеГімнастичнеТовариствотаКружок «Фенікс». Виграли турнір «політехніки». У Львові спудеї першої реальної школи утворили ФК «Слава», що згодом став предком клубу «Чарні» (pl:Czarni) (1903), свою спортивну команду зробила четверта гімназія — КГС (Клуб Гімнастично-Спортовий, 1904). Цю команду через 3 роки перейменовано на «Поґонь» — у міжвоєнний період вона буде одним із флагманів польського футболу. Учні 3 та 6 гімназій створили команду «Лехія» (1905).
У 1905 році вперше провели чемпіонат міста — перемогли «Чарні». У першій одеській лізі (створена у 1911) брали участь ОБАК (Одеський британський атлетичний клуб), ОКФ (Одеський кружок футболу), шереметьєвці, «Спортинг-Клуб», «Вега», «Індо», «Турн-Ферайн» (команда німецького спортивного товариства) і «Флорида». Міжвоєнні роки — УРСР Осередками футбольного життя радянської частини України залишалися великі міста: Київ, Одеса, Дніпропетровськ, Донецьк. Найкращі команди грали у Харкові — тодішній столиці республіки. Всі 7 першостей УРСР у 1921-31 роках виграли саме харків'яни. Коли у СРСР вирішили організувати перший чемпіонат країни для колективів міст та республік, представник Харкова — «Штурм», став переможцем зональних змагань в Україні. У московських плей-оф, «Штурм» у півфіналі розгромив збірну Закавказької РСР — 4:0, а у фіналі несподівано переграв команду Ленінграду — 2:1. Серед найкращих гравців 1920-х та 30-х рр. з першої столиці УРСР були футболісти збірної СРСР: Микола Кротов, Іван Привалов, Микола та Костянтин Фоміни та Олександр Бабкін.
У 1927 році створено «Динамо» (Київ), яке стало флагманом українського футболу. Саме «Динамо» було єдиною українською командою у найвищій лізі першого чемпіонату СРСР 1936. «Динамівці» зайняли 2 місце.